Trvalá životní rovnováha a spokejenost stojí na čtyřech základních pilířích
Náš život si můžeme představit jako dům, který tvoří čtyři pilíře života – Tělo a Zdraví, Emoce a Vztahy, Mysl a Práce, Koníčky a Duše – nebo jako židli, která stojí na čtyřech nohách. Když upadne jedna cihla nebo se podlomí jedna noha, vydrží ještě stát. Pokud zažíváte problémy ve více oblastech, život se začíná bortit a dochází k osobní krizi.
Život před nás staví výzvy a někdy nám může připadat složitý. Každý z nás hledá v životě balanc nebo rovnováhu pro spokojený život. Ani já nejsem výjimkou a při hledání strategie naplnění pohodového života jsem si do života integroval techniku 4 pilířů.
Setkal jsem se s ní při studiu toho, jak fungují a žijí přírodní národy v kmenových uskupeních po tisíce let, ale zároveň tato metoda pronikla i do západní kultury a pracuje s ní i současná psychologie. Zároveň jsem se ní blíže seznámil v Jižní Americe při pobytu s šamany kmene Cofánů. Ti nám o tomto přístupu k životu vyprávěli.
Tyto tradiční národy častěji používají pojem Medicine wheel. Tuto znalost nejen předávájí dále, ale mají ji integrovanou do svého života. Jde o život založený na hluboce zakořeněných hodnotách, práci s myslí, svým tělem a prožíváním.
4. pilíře životní rovnováhy
Techniku si můžete představit jako dům, ve kterém žijete. Zdi a střecha vás chrání před okolními negativními vlivy a vy můžete žít uvnitř svůj pohodový život. Každá oblast života je představena jako jeden pilíř. Důležité je mít mezi pilíři rovnováhu. Pokud některý pilíř začne oproti ostatním růst nebo se zmenšovat, hrozí zhroucení celé střechy. Začne nám zatékat do našeho domečku a už nám v něm nebude tak příjemně, jako tomu bylo předtím.
1.Pilíř životní rovnováhy: zdraví a tělo
Zdraví fyzického těla ovlivňuje mentální stav a naopak. Patří zde vyvážená strava, vyvážená fyzická aktivita a spánek. Zároveň všechny pilíře se navzájem ovlivňují. Když pracujeme správně s emocemi, do těla ve vyplaví méně kortizolu a to má pozitivní vliv na naše fyzické tělo, necítíme se tak unavení.
Budujte si rituál fyzična. Zkus do svého života zavést alespoň 5 hodin věnovaných tělu týdně. Týden má 168 hodin, takže 5 hodin týdně není tak moc. Můžete zkusit i metodu zaměření na dech, kterou více rozebírám v rámci Myšlenkomatu.
2.Pilíř: vztahy a emoce
Zdravé a kvalitní vztahy s ostatními lidmi – partnerem, přáteli, rodinou a kolegy – jsou dalším stavebním kamenem našeho spokojeného života. Vztahy nás učí pracovat s emocemi. Komunikaci můžete podpořit empatickým nasloucháním a otevřenou komunikací. Zkuste při komunikaci neposuzovat, neprojektovat do ostatních své podvědomé názory.
Při komunikace se zaměřte na:
1) Co pozoruji
2) Co pociťuji
3) Co si přeji
4) Co potřebuji
Zkuste odložit reakci při emotivních rozhovorech. Než odpovíte, zkoumej, co odehrává ve vaší mysli, ale i v tělě. Jaké jsou to pocity? Není to jen nějaká nevyřešená stará událost ve vás? Nic není jasné, pokud se to nevyjádří, nespoléhejte na to, že někdo umí číst tzv. „mezi řádky“, vyjadřujte, co je ve vás a nenechejte zatvrdnout emoce v těle.
Pokud bojujete s prožíváním emocí, možná vám pomůže seznám základních emocí, ze kterých se pak „mixují“ všechny ostatí. Je to podobné jako třeba u barev na monitoru. Všechny barvy se tvoří ze tří základních (červená, zelená, modrá). Podobné je to u emocí. Popisujte si při rozhovorech, co žažíváte.
Základní emoce:
Strach
Vztek
Radost
Smutek
Odpor
Údiv
Mít v životě životní rovnováhu vyždaduje úsilí. Je to jako balancovat na laně a nespadnout. Ale každý pád, ze kterého se poučíte, pak rychleji dovede na druhý konec. Pozorujte svou komunikaci ve vztahu k druhým a jaké změny vnímáte, když implementujete zmíněné tipy.
3.Pilíř spokojeného života Seberozvoj, koníčky a celkový čas pro sebe
Zdroj energie. Dovolit si dělat to, co nás baví a naplňuje je skvělou prevencí proti vyhoření, frustraci či případně depresemi. Aktivní sporty udržuji náš pilíř zdraví a tělo, čístí je od emocí. Mindfulness a meditace jsou potravou pro duši a třetí pilíř a vedou k dosažení životní rovnováhy. Vymezujte si na ně pravidelný čas stejně jako pro fyzické aktivity. Koníčky podporují napojení se na sebe a vnímaní celistvosti a smyslu našeho života na Zemi.
4.Pilíř Práce a mysl
Práce a mysl ovlivňují ostatní pilíře života. Například, kvalitní práce může poskytovat finanční stabilitu a zdroje potřebné pro péči o fyzické zdraví a vztahy. Dobrý stav mysli nám může pomoci při zvládání výzev a stresu v práci a v osobním životě.
Zároveň je důležité najít rovnováhu mezi prací a osobním časem, abychom měli čas na odpočinek, relaxaci a péči o ostatní pilíře života.
Celkově lze říci, že práce a mysl jsou důležitými součástmi lidského života a mohou přispívat k celkové pohodě a rozvoji osobnosti. Je však důležité najít vyváženost a pečovat o všechny aspekty svého života, aby se dosáhlo plnohodnotného života a životní rovnováhy.
Práci věnujeme přibližně 8 hodin bdělého stavu a je důležitou součástí našeho života.
Při hledání ideální práce si zkuste položit tyto otázky.
Co miluji? V čem jsem opravdu dobrý? Co mě uživí? Co svět potřebuje? Co je má vášeň?
Životní rovnováha. Jak najít balanc V ŽIVOTĚ A MEZI PILÍŘI SPOKOJENÉHO ŽIVOTA?
Možná si říkáte, všemu tomu rozumím, ale stejně můj život není v harmonii.
Tip:
Vemte si papír a tužku. Rozdělte si A4 na čtyři kvadranty. Zamyslete se, co byste ve vašem konkrétním případě napsali do jednotlivých kvadrantů a zapiš si činnosti, napiš si kolik času jednotlivým činnostem věnuješ a jak jsi s nimi spokojený (1- nespokojený 2- neutrální postoj 3- spokojený, přínosné). Opravdu chceš věnovat pozornost všem činnostem s nízkou hdnotou? Věnuješ dostatek času činnostem s vysokým přínosem?
Kolik času věnuješ činnostem na Tvém seznamu? Vidíš mezi jednotlivými položkami rovnováhu? Přebývají někde a jinde zase věnuješ některým částem málo času? Stanov si priority, co chceš opravdu vykonávat častěji a co méně. Nepoužívej u toho slova musím a nesmím, ale nahraď je můžu a chci.
Zapoj do rozhodování Tvé emoce a tělo. Máš z nějaké položky na Tvém seznamu třeba špatný pocit? Musíš se této činnosti věnovat tolik času? Nebo naopak nedopřáváš si málo času pro příjemné činnosti?
Jedinou jistotou v životě je změna. Na některé situace můžeme nahlížet, že jsou obtížné a těžko zvladatelné. Abychom je ale mohli přetvořit v něco pozitivního, musíme vyjít z našeho pohodlí a vydat se na cestu. Abychom mohli dojít do cíle, potřebujeme vědět, kam jdeme. Nepodceňuj sílu myšlenek zapsaných na papír. Vytvoř si svoje 4 pilíře spokojeného života. Zapiš si vše, co patří do tvého spokojeného života a zkus každý den udělat malou změnu, kterou integruješ tyto činnosti do svého života.
Ať se daří
0 komentáøù